Určitě každému z nás se stalo, ať už po odchodu návštěvy, po večírku nebo při úklidu jsme objevili skvrnu. Bohužel právě na našem oblíbeném polštáři, či na sedací soupravě, zácloně, ubrusu.
Samozřejmě v dnešní době existují specializované firmy, které tento problém hravě vyřeší. Z hlediska rozsahu dané škody je to však někdy velice neekonomické a někdy i zhola nemožné. Nepropadáme však panice, všechno se dá ještě zachránit. Ovšem je důležité brát ohled na to, že není skvrna jako skvrna a na každou platí něco jiného. Proto vám přinášíme několik rad a typů, jak z takového maléru vybruslit nejjednodušeji, nejlevněji a nejefektivněji.
Postup při odstraňování skvrn:
Rady na konkrétní skvrny:
Krev
Lak na nehty
Parfém
Rtěnka
Žvýkačka
Vosk
Inkoust
Káva
Čaj
Bílé víno
Červené víno
Mléko
Pivo
Ovoce
Vejce
Špenát
Čokoláda
Na celkovém výrazu interiéru se podílí mnoho aspektů – na prvním místě sídlí jednoznačně nábytek. Přírodní vzhled pravého dřeva, sedačky potažené atraktivní kůží, měkounké čalouněné křeslo s pestrým vzorem – čím dál častěji v této oblasti investujeme do kvalitních a krásných materiálů.
Jak to ale udělat, aby tato – někdy finančně dost náročná investice byla pokud možno jednorázovou záležitostí a nábytek nám dlouho vydržel s vizáží právě koupeného kusu? Odpoveď zní zdánlivě jednoduše: o nábytek se musíme starat. Jak na to? Který prostředek či způsob použít na ten či jiný materiál?
Ať už zakoupíme nábytek v renomované prodejně, v bazaru nebo jako poslední kus ve výprodeji, jedno mají společné – aby nám dlouhou dobu vydržel funkční a zároveň krásný, musíme o něj pečovat. Podcenění této samozřejmosti - pro někoho dokonce banality se pro mnohé majitele a jejich nábytek stalo osudovým. Popraskaná kožená křesla, flekatá obýváková stěna, oprýskané stoly i židle. Možná to ještě není váš případ a možná je jenom otázka času, kdy se následky péče typu „co je mokré to je čisté“ projeví.
Nevhodná „péče“ může mít za následek i deformaci kostry nábytku, ale obecně nejčastěji špatným způsobem čištění trpí povrchová vrstva. Obzvláště pozorní bychom měli být, pokud jsme zakoupili prvek s netradiční povrchovou úpravou. Ve všech případech platí základní pravidlo: řídit se pokyny a doporučením od výrobce. V žádném případě nepoužíváme žíraviny a vyvarujeme se i používání rozpouštědel, nebo prostředků obsahující tyto naleptávající látky. Velkou chybou by bylo drhnutí kartáčem nebo drátěnkami. Zmiňovaná deformace kostry má ale příčinu jinde – dochází k ní při promočení nábytku, tedy při nevhodném mytí vodou. Takovéto prostředky náš nábytek nemá šanci přežít.
Pokud máme zájem na uchování stálosti barev materiálu – ať už kůže, čalounění nebo koženky, pak nábytek chráníme před vlivem slunce.
Nehody, které mají za následek pořádnou skvrnu, řešíme pokud možno co nejrychleji odsátím utěrkou. Dřením opravdu nic nevyřešíme – spíš se setkáme s opačným negativním účinkem. Náročnější skvrny typu borůvkový koláč řešíme použitím čistého lihu.
Kůže
Čalounění
Dřevo